اثرات سوء ‌کثرت اولاد بر بهداشت و رفاه خانواده

 اثرات سوء ‌کثرت اولاد بر بهداشت و رفاه خانواده:

اطفالی که متعلق به خانواده هایی پر اولاد می باشند- جز آن هایی که والدینشان از تمکن مالی برخوردارند- معمولاً پوشیدن لباس خوب و صرف غذای خوب محروم بوده و وسیله ی تفریحات سالم برایشان فراهم نیست،درهای مدارس شایسته و محیط تحصیلی مناسب بر روی آن ها بسته است.به علت عدم تغذیه مناسب و فقدان وسایل بهداشت- صرف نظر از ناراحتی های روانی که گریبان گیر آن ها می گردد- غالباً از لحاظ جسمی نیز افرادی ناتوان و رنجور بار می آیند.

خانواده های که اطفال و فرزندان آن ها زیاد می باشد غالباً توانایی آن را ندارند که از
عهده ی خرج کلیه ی افراد و فرزندان خود بر آیند؛به طوری که اگر کودک مریض شود یک دگرگونی را در خانواده ایجاد خواهد کرد که باعث بحران مالی در خانواده خواهد شد،زیرا در اثر این حادثه والدین مجبور به قرض گرفتن می شوند و یا ممکن است از روی ناچاری دست به فروش اثاثیه ی منزل بزنند که در این صورت کمبودهای بیشتری به اعضای خانواده تحمیل خواهد شد.

از سوی دیگر در چنین خانواده هایی امور بهداشتی هیچ گاه رعایت نشده و اطفال در معرض ابتلا به امراض مسری قرار گرفته و از سلامت جسمانی برخوردار نخواهند بود. این گونه کودکان معمولاً بیمار بزرگ می شوند و علیل و رنجور پا به اجتماع        می نهند.معمولاً در اطفال این خانواده ها بیماری می تواند عوارض ظاهری نیز داشته باشد،مانند: کچلی- کوری- شلی- آبله و... .

شایان ذکر است که حسب بررسی های محققین،بسیاری از شرایط بیولوژیک نامساعد جسمی نظیر:مسمومیت ها- ضربه های جسمی- سوء تغذیه- خستگی و افسردگی و ...، از قدرت تحمل فشار افراد می کاهد و به عنوان علل مستعد کننده برای بیماری های روانی عمل می کند.لذا می توان ضایعات جسمی را یکی از عوامل اختلالات عاطفی و روانی محسوب داشت که همین ناراحتی های روانی و عاطفی گاهی اوقات فرزندان را به سوی بزهکاری سوق می دهد.

در این خصوص یکی از روزنامه های خارجی حادثه ای را در شهر سن لوییس آمریکا ذکر کرده است که قابل توجه می باشد:دو نوجوان 17 ساله زنی را ربوده و پس از انجام اعمال منافی عفت با وارد کردن ضربات متعدد به وسیله ی چوب بیس بال به ناحیه ی سرش او را از پای در می آروند و جسدش را به گوشه ای می اندازند تا این که پلیس او را نیم جان پیدا کرده و بعد از مدتی فوت می کند.با گذشت مدتی قاتلین مذکور دستگیر شده و پس از تحقیقات معلوم می شود که هر دو نوجوان تبهکار متعلق به خانواده های پر جمعیت و کثیر الاولاد می باشند. [1]


 

/ 0 نظر / 26 بازدید