گفتار دوم:کثرت اولاد در خانواده

گفتار دوم:کثرت اولاد در خانواده

یکی دیگر از مسایلی که در این زمینه بایدمورد توجه قرار گیرد کثرت اولاد         می باشد.هدف از این بخش این است که مطالعه شود آیا ازدیاد فرزندان در خانواده چه تأثیر بر روابط خانواده داشته و چگونه روابط بین اطفال را تغییر داده یا موجب انحرافات بیشتر خواهد شد؟ به عبارت دیگر آیا اولاد زیاد در هر خانواده به عنوان یک عامل بزهکاری و ناسازگاری مطرح است یا خیر؟

برای پاسخ به این سوال باید ابتدا علاقه مردم را به داشتن فرزند زیاد مورد بررسی قرار دهیم و بدانیم چه عواملی موجبات ازدیاد نسل را به وجود آورده تا بتوانیم آن را تقلیل داده و از گسترش بی رویه جمعیت که مشکلات عدیده ای را در پی دارد جلوگیری کنیم.

در این مورد گاهی علت اصلی ازدیاد نفوس و داشتن فرزند زیاد در خانواده مسئله اقتصادی است به طوری که این امر هنوز هم در برخی از روستاها مشاهده می شود. به این دلیل که فرزندان می توانند بر روی زمین های کشاورزی یا کارگاه های قالی  بافی کار کنند و تکیه گاهی برای والدین خود باشند به تولید فرزندان زیاد مبادرت می شود.

طبق یک پژوهش که در یکی از روستاهای همدان به عمل آمده است معلوم شد که والدین به داشتن فرزندان زیاد مباهات کرده و علاقه بیشتری به زندگی نشان       می دهند و از داشتن فرزندان ذکور شادمان می شوند،در حالی که فرزندان      خانواده های مزبور از وضع زندگی خود ناراضی بوده و هوای مهاجرت به شهر را در سر داشته و دنبال امیال خود بوده اند[1].

البته سطح فرهنگ و آگاهی را نیز در این زمینه باید مورد توجه قرار داد؛زیرا افرادی که از سطح فرهنگ و آگاهی کمتری برخوردارند به عواقب شوم ازدیاد جمعیت واقف نبوده و صرفاً فایده فوری اقتصادی خانواده را در نظر می گیرند.

این گونه افراد کسانی هستند که فقط به علایق خود توجه دارند،بدون این که نسبت به آینده اطفال و فرزندان احساس مسئولیت نمایند.لذا در بررسی علل در کثرت اولاد باید سطح فرهنگ و آگاهی های هر خانواده یا جامعه را نیز در نظر داشت.

هم چنین عقاید خرافی را نیز نباید از یاد برد که تأثیر بسزایی در کثرت اولاد دارد و حتی مذهب را در این زمینه باید مورد بررسی قرار داد.با این توضیح برخی از مردم عقیده دارند که کثرت اولاد،مایه افتخار است و در پاسخ به این که چرا با این وضع اقتصادی نامطلوب بچه دار شده ای؟می گویند:هر آن کس که دندان دهد،نان دهد.

لازم به ذکر آن که شکی نیست که خداوند متعال روزی دهنده همگان است،ولی مشکلات  عدیده ای که در جوامع امروزی وجود دارد باعث شده که والدین نتوانند تربیت صحیحی را نسبت به فرزندان خود اعمال کنند؛به خصوص اگر اولاد زیاد باشد که دیگر والدین فرصت کنترل و مراقبت آن ها را نخواهند داشت.

اکنون با توجه به توضیحات یاد شده می توان گفت که چون خانواده رکن اساسی و استخوان بندی اصلی جامعه را تشکیل می دهد هنگامی یک اجتماع می تواند مرفه و منزه باشد که خانواده های آن رفاه مادی و معنوی برخوردار باشند.

مجتبی دشتی نویسنده کتابهای اغتیاد شناسی

 

به هر حال کثرت اولاد دارای اثرات سوء مهمی از نظر اقتصادی،اجتماعی و عاطفی در اجتماع بوده که عوامل ارتکاب جرم را توسعه می دهد.این مطلب را به طور خلاصه ذیلاً بررسی می کنیم:‌

ص36

 

/ 1 نظر / 42 بازدید
خرید ملک در آلانیا

شرکت بست هوم پیشرو در توسعه ساخت مستغلات در منطقه آنالیا از سال 2004 میباشد.شروع کار شرکت بصورت آژانس املاک بود که در سال 2008 هدف شرکت بر ساخت و فروش املاک آماده تحویل در بهترین مناطق آنالیا قرار گرفت. رزومه شرکت ات به امروز شامل 15 پروژه به متراژ 29000 متر مربع میباشد