شناخت پدیده ی بزهکاری،مهمترین علل بزهکاری و تاثیر علل و عوامل خارجی

نتیجه گیری و پیشنهاد

در این نوشتار سعی شده که به طور خلاصه کلیاتی مربوط به شناخت پدیده ی بزهکاری،مهمترین علل بزهکاری و تاثیر علل و عوامل خارجی و بیرونی بر بزهکاری و نقش خانواده در پیشگیری از بزهکاری بیان گردد.

هدف از بیان این مطالب مهار پدیده ی بزهکاری و سالم سازی و سلامت جوامع انسانی از انحرافات،کجروی ها و بزهکاری می باشد.چون انسان با فطرت پاک به دنیا آمده و سپس تحت تاثیر شرایط نامناسب خانواده و محیط به سوی ارتکاب اعمال    نا صواب و نادرست هدایت می شود و بهترین راه مبارزه از بین بردن عوامل جرم زا و درست ترین روش برخورد با بزهکار و معالجه ی بیماری وی و بازگردان او به آغوش جامعه است.

تفاوت سن والدین با یکدیگر و فرزندان فاصله بین آنان را زیاد می‌کند و همین مسئله‌ باعث محرومیت عاطفی و اخلاقی فرزندان شده و زمینه بروز انحراف را در آنان مساعد می‌کند.باید توجه داشت فرزندان در هر مرحله از زندگی‌شان که قرار می‌گیرند نیازهای‌ خاصی از لحاظ اقتصادی،اجتماعی دینی و...دارند که باید برآورده شود،در غیر این‌ صورت از راه‌های دیگر با افراد دیگر این نیازها برطرف می‌گردد.از سوی دیگر تفاوت‌ سن والدین نیز زمینهء اختلافات خانوادگی را تشدید می‌کند که این مسئله زمینه‌ساز انواع‌ بزه و بزه‌کاری را برای فرزندان و یا حتی والدین مهیا می‌سازد.

در دوران کودکی و طفولیت چون طفل از لحاظ قوای جسمانی و روانی‌ ضعیف است نیاز به مراقبت بیشتر دارد و به همین دلیل کمتر مرتکب جرم می‌شود، ولی باید این نکته را در نظر داشت آنان در برابر مفاسد اجتماعی حساس‌تر از بزرگ‌سالان هستند.

پیشنهاد:

1- آموزش مناسب و لازم به خانواده ها جهت رفتار و برخورد مناسب با فرزندان و تاثیر کثرت اولاد در خانواده.

2- حمایت از خانواده های بی سرپرست.

3- حمایت مالی از خانواده هایی که دچار فقر بوده یا والدین بیکار و یا دارای شغل کم در آمد هستند.

4- کمک به دوست یابی صحیح و شناسایی دوستان نزدیک فرزندان توسط والدین و برقراری ارتباط با آنان.

5- شناسایی خانواده های در خطر،به ویژه والدین کودک آزار.

6- حمایت از کودکان والدین معتاد به صورت مالی و معنوی از والدین معتاد جهت ترک اعتیاد و جدا سازی والدین معتاد از خانواده و حمایت مالی از مادر جهت تامین معاش.

7- آموزش به والدین جهت ابراز واکنش های درست و عاقلانه پس از بازگرداندن فرزندان به خانواده و صحبت کردن و رفع سوء تفاهمات و حل مشکلات فی مابین.

8- شناسایی نیاز های کودک اعم از روانی و جسمی و آموزشی و ... به خانواده ها.

 

 

 

 

/ 1 نظر / 56 بازدید
بهشتیان

سلام خوبی ؟ وبلاگ خیلی خوبی داری . واقعا عالی هست دوست داری یه سایت بهت معرفی کنم؟؟؟؟ اگه دوست داری و دنبال یه سایت بهشتی میگردی حتما به سایت بهشتیان یه سر بزن یا اگه میخوای پاورپینت مذهبی دانلود کنی یا حدیث های پیامبر ها رو بخونی و از اونا استفاده کنی یا به کسی چیزی یاد بدی که به حدیث نیاز داشته باشی یا علی به سایت بهشتیان سر بزن به صورت رایگان پاورپینت نگاه کن و حدیث بخون اگه دوست داری یه سر بزن کار باهاش خیلی خیلی اسونه تازه می تونی با من تبادل لینک هم بکنی : beheshtyan.ir به نام بهشتیان