مقایسه روحیه شخص فروتن و مغرور

1- شخص فروتن وقتی کمک می خواهد، اجازه می دهد آزادانه به او کمک کنند و قدردان و سپاسگذار است. برای شخص فروتن کمک گرفتن از دیگران سخت نیست.

شخص مغرور می خواهد خودش همه کارها را انجام دهد. حتی اگر کمک بخواهد آنطور که او می گوید باید به او کمک کرد و اجازه و آزادی لازم، به کسی برای نشان دادن خلاقیتی که با او متفاوت است را نمی دهد.

2- شخص فروتن هرجا لازم باشد اشخاص را تحسین و تشویق می کند و اگر خودش کار مثبتی انجام دهد اعتبارش را به خداوند می­دهد.

شخص مغرور و خودخواه بـرای اینکه به جایی برسد از دیگران استفاده و این مطلب را پنهان می کند و نمی خواهد کسی بداند که او با کمک دیگران به این دستاورد رسیده است.

3- شخص فروتن حساس و زودرنج نیست و رفتار اشتباه دیگران را سریع می بخشد و با‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ شادی خداوند پیش می رود. زیرا می داند زندگی به او خلاصه نمی شود.

پذیرفتن مردم بدون اینکه بخواهیم آنها را تغییر دهیم از نشانه های فروتنی است. اگـر در برابر مسایلی از خودمان حساسیت نشـان می دهیم باید برای آن کاری کنیم. زیرا بیماری نقاط ضعف ما را می داند و از همان نقاط حمله می کند.

شخص مغرور در صورتی که کسی با او تفاوت داشته باشد از او ایراد می گیرد. بدرفتاری می کند. تشکر نمی کند. غر می زند. او را تحت فشار قرار می دهد. او را انگشت نما می کند.

4- شخص فروتن صبـور است و متحمل ضعفهای دیگران. اگـر کسی اشتباه کند دست او را می گیرد و کمک می کند و او را تحت فشار قرار نمی دهد. زیرا این را می داند که هر کسی دوست دارد همانطور که هست مورد پذیرش دیگران واقع شود و بهترین باشد.

5- شخص فروتن همیشه خواهان و عـاشق صلح و آرامش است و برای حفظ آن بیشتر مواقع کوتاه می آید. از درگیری دوری می کند. با احساسات دیگران بازی نمی کند. همواره در حال دعا کردن است. شخص خطا کار را سرزنش نمی کند و مورد قضاوت قرار نمی دهد بلکه او را بررسی می کند تا علت آشفتگیش را بفهمد.

NA جایی برای تمام معتادان است. همان­گونه که در ابتدای ورودمان به ما محبت کردند، ما نیز باید محبت کنیم.

6- شخص فروتن به دیگـران کمک و خدمت می کند. زیرا بر این باور است که ما داشته­هایمان را در سهیم شدن با دیگران می توانیم حفظ کنیم. برای خدمت کردن صادقانه از برچسب زدن (سواد، دارایی، نژاد، سن، مذهب و...) دست می کشیم و سلیقه ای عمل نمی کنیم.

کسی که خدمت نمی کند نمی تواند احساس شادی داشته باشد.

7- شخص فروتن بابت تمامی داشته هایش شکرگذار است. (سلامتی، پاکی، انجمن NA، دوستان بهبودی، کار، خانواده و ...)

8- شخص فروتن دارای وجدان آگاه و بیدار است و اگر مرتکب اشتباه شود سریع عذرخواهی می کند. غرور ما را کور می کند و جلوی رشد را می گیرد.

9- شخص فروتن ضعف­های خود را می بیند و به آنها اقرار می کند.

اگر همه چیز را کامل بخواهیم تنها می مانیم زیرا هیچ کس کامل نیست. (گشتم نبود، نگرد نیست)

10- شخص فروتن انتقاد سازنده را می پذیرد، خوشحال می شود و بر روی آن کار می کند.

11- شخص فروتن در واقع به خود سود می رساند و مغرور به خود خسارت می زند.

 

انگیزه های فروتنی

چرا باید فروتن باشیم؟ چرا باید دیگران را بخشید؟

1- زیرا خداوند فروتن است. (او به ما اجازه اشتباه می دهد، با تمام نافرمانی­ها او به من کمک می­کند. با تمام وجود گناه کردیم،نه نعمتهایش را از ما گرفت،نه گناه ما را فاش کرد اگر اطاعتش کنیم چه می کند؟)

2- برای اینکه ما نیزبه بخشش دیگران نیازمندیم. با نگاهی صادقانه به زندگی خود این مطلب را متوجه می شویم که ما هم در هر مقطعی از زندگی دچار اشتباه می شویم.

3- اگر نبخشیم، نمی توانیم شاد باشیم. زیرا کینه و کدورت احساس بدی به آدم می دهد. وقتی می بخشیم در واقع خود را اصلاح می کنیم و آرامش می یابیم.

 

چگونه می توانیم فروتن باشیم؟

با محبت کردن. محبت چیزی بیش از یک احساس است. محبت یک تصمیم و عمل است. منظور این است که ما نمی توانیم به احساس­مان فرمان بدهیم اما محبت را می توانیم به اجرا بگذاریم.

کسی که محبت دارد، صبور است. مهـربان حسود نیست و به کسی رشک نمی بـرد. مغرور نیست. خودستایی نمی کند. خودخواه نیست. دیگران را نمی رنجانـد و از آنها توقع بیجا نـدارد. زود رنج نیست. کینه به دل راه نمی دهد. از غم و اندوه و گرفتاری دیگران شاد نمی شود.

محبت موجب می شود به دیگران وفادار باشیم. حرفهـایشان را بـاور کنیم. سعادت آنها را بخواهیم و در برابر ناملایمات زندگی حامی آنها باشیم.

 

/ 1 نظر / 4 بازدید
reza

سلام دوست عزيز با اين لينک باکس امار خود را چند برابر افزايش دهيد و مطالب زيباي خود را به اشتراک بزاريد در هزار سايت و وبلاگ ديگرنیز دیده شوید فواید:1-افزایش بازدید2-افزایش رتبه گوگل3-افزایش رتبه الکسا همه را از ما بخواهید تنها کاری که باید کرد اول کد لینک باکس ما را در ویرایش قالب خود در آخر همه ی کد ها کپی کرده و بعد لینک خود را در تهران باکس ثبت کنید و منتظر افزایش آمار خود باشید tehranbox.ir *صد درصد رایگان *