دگرگونی در خانواده

برخی جامعه‌شناسان مانند اگبرن و نیم‌کف عقیده دارند که رشد و توسعه تکنولوژی‌ و صنعت در یک جامعه شرایطی را پدید می‌آورد که شکل و محتوای خانواده‌ دست‌خوش دگرگونی می‌شوند و بخشی از وظایف خانواده‌های پیشین به نهادها و سازمان‌های اجتماعی دیگر واگذار می‌گردند که گذشته از رشد و توسعه تکنولوژی، گسترش سازمان‌های اجتماعی،توسعه شهری و شهرنشینی و... از موجباتی هستند که‌ برخی از وظایف خانواده را از آن سلب می‌کنند و به خود تخصیص می‌دهند.
باید حداقل نیازها در خانواده برای افراد تأمین شود به گفته‌"مزلو"نیازهای‌ فیزیولوژیکی،امنیت،نظم و پایداری،تعلق‌پذیری و عشق،احترام و در نهایت نیاز خود شکوفایی از مهم‌ترین نیازهای بشری است که در خانواده تا حد زیادی به آنها پاسخ داده‌ می‌شود.


مهم‌ترین دگرگونی‌هایی که در خانواده معاصر روی داده است عبارتند از:
1.کاهش ابعاد خانواده            2.افزایش سن ازدواج       3.دگرگونی گرایش‌ها در مقابل طلاق
‌4. بالا رفتن نسبت اشتغال زنان    5.تحول ماهیت اجتماعی کردن فرزندان 6.عدم‌ گسترش نقش حمایتی خانواده 7.تبدیل خانواده به یک واحد مصرفی 8.آزادی بیشتر زنان   9.گسترش وسایل پیش‌گیری از حاملگی      10.محول شدن برخی وظایف خانواده‌ به سایر نهادها.
آندره میشل می‌گوید:کارکرد اجتماعی کردن فرزندان هم تضعیف شده؛زیرا جوانان‌ به طرز صحیح،اجتماعی نمی‌شوند و اشتغال پدر و مادر هر دو باعث می‌شود که والدین‌ الگوی مناسب و منشأ قدرتی برای فرزندان نباشند.
در نهایت مسائل ناشی از کاهش وقت‌گذاری و تعاملات بین اعضای خانواده با همدیگر و تفاوت در نگرش‌های ارزشی والدین و فرزندان،آسیب‌هایی را متوجه‌ سلامت،اقتدار و کارکردهای اعضای خانواده کرده است که از آن جمله می‌توان به چند نمونه اشاره کرد:
1.کاهش در الگوپذیری اعضای خانواده به خصوص نوجوانان و جوانان از میزان‌های مورد توجه والدین
2.کاهش آرامش و آسایش روانی
3.افزایش میزان‌ ناسازگاری بین والدین
4.تغییر در مناسبات و دوستی‌های متعارف در بین جوانان به‌ دلیل کاهش نقش نظارتی خانواده 5.عدم درک متقابل بین والدین و فرزندان
6.تغییر در پای‌بندی اعضای خانواده به رسوم،فرهنگ و سنت‌های خانوادگی
7.تغییر در نظام‌ ارزشی والدین و فرزندان.
گفتار دوم:زمینه‌ها و شرایط فرعی خانوادگی بزه‌دیدگی
کمبود و نارسایی در محبّت،تبعیض در خانواده،کثرت فرزندان و یا تک فرزندی،بی‌بند و باری در روابط والدین،مهاجرت و محله مسکونی خانواده،ازدواج مجدد،زندگی با نامادری و ناپدری و... می‌تواند فرزندان را در گرایش به بزه و بزه‌کاری هدایت نماید.
خانواده‌ای که در آن محبت کافی به کودکان عرضه نمی‌شود،خانواده‌ای نابسامان‌ است و موجبات نارسایی در زمینه‌های رشد جسمانی و روانی و عاطفی و مخصوصاً اجتماعی آنان می‌شود.برخی تحقیقات نشان داده‌اند افرادی که در کودکی از محبت‌ محروم بوده‌اند بعدها کارشان به واکنش‌های ضد اجتماعی کشیده شده است.
افراط در محبت نیز می‌تواند زمینه‌های پرتوقعی،عصیان علیه پدر و مادر و عدم‌ سازگاری با سایر افراد جامعه را برای فرزند در پی داشته باشد.
طرد از طرف خانواده می‌تواند کودکان را دچار آسیب و انحراف نماید.کودکی که‌ مورد بی‌اعتنایی والدین یا خشونت و...قرار می‌گیرد،بیشتر در معرض آسیب و انحراف‌ قرار دارد.
بررسی‌ها نشان داده که در جهان غرب 3/13 درصد از پسران بزه‌کار و گرفتار در دار التأدیب‌ها لااقل مرحله‌ای از عمر خود را مطرود بوده و یا در یتیم‌خانه یا مؤسسه‌ای غیر خانوادگی گذرانده بودند.
بی‌بند و باری در روابط،گفتار و کردار والدین،طرز برخوردها و روابط آنها یا یکدیگر،مراقبت‌ها در خواب و بستر،نوع بازی‌ها و وقت‌گذرانی‌ها،کنایات و اشارات‌ و...همه برای فرزندان مهم است.پس برای جلوگیری از انحراف فرزندان در محیط خانواده،باید پدر و مادر در روابط خصوصی خود مراعات چنین مواردی را بنماید. هم‌چنین محل خواب خود و فرزندان را جدا کنند.لازم است تا در مورد استحکام کودکان‌ و نوازش آنان نکاتی را رعایت کنند و از پوشیدن لباس‌های زننده،جلف و بدن‌نما و شوخی‌ها و کنایات در حضور فرزندان خودداری کنند.

/ 2 نظر / 30 بازدید
خرید ملک در آلانیا

شرکت بست هوم پیشرو در توسعه ساخت مستغلات در منطقه آنالیا از سال 2004 میباشد.شروع کار شرکت بصورت آژانس املاک بود که در سال 2008 هدف شرکت بر ساخت و فروش املاک آماده تحویل در بهترین مناطق آنالیا قرار گرفت. رزومه شرکت ات به امروز شامل 15 پروژه به متراژ 29000 متر مربع میباشد

الینا کیوانی

سلام.سایت قشنگی دارید.منم نویسنده ام و به تازگی یک وبلاگ ساختم. خوشحال می شم به وبلاگم سری بزنید و راهنماییم کنید.ممنون