کارکرد قدم ها

کارکردقدمها

 هفته بیست ونهم قدم پنج

سئوالات بیست - بیست و یک

 هرهفته دو سئوال را به مشارکت می گذاریم نظرات شما از طریق ثبت نظر در قسمت پایین همین پست  یا به آدرس dashti620@gmail.comدر چاپ بعدی کتاب لحاظ خواهد شد. 

 

20ـ در گذشته چگونه از صداقت با خود اجتناب می‌کردم؟ امروز برای تمرین صداقت چه کارهایی انجام می‌دهم؟

قبلاً هیچ‌گاه به اصل روحانی صداقت اعتقاد نداشتم و همیشه از انکار به عنوان ابزار استفاده می‌کردم، اما امروز باور دارم که صداقت تنها لازمه‌ی پاک ماندن است و برای رهایی از هر گونه ترس، انکار، خودکم‌بینی، خودبزرگ‌بینی از صداقت استفاده می‌نمایم. و با شهامت و صداقت چگونگی دقیق به وقوع پیوستن خطاها را بیان می‌کنم و برای تمرین صداقت کارهای ذیل را انجام می‌دهم. تمرین به روشن‌بینی، دست برداشتن از خودفریبی، گرفتن ترازنامه و بیان احساس‌ها به بهترین شکل ممکن، تقویت باورهای جدید، دعا کردن برای رسیدن به آزادی.

مجتبی دشتی نویسنده کتابهای اعتیاد شناسی

21ـ نگاه واقع‌بینانه به خود، چه ارتباطی با فروتنی دارد؟

این نگاه نسبت به خود موجب می‌شود هیچ‌گاه فراموش نکنم من دارای یک ظرفیت هستم مثل تمام انسان‌ها نه بیشتر نه کمتر. تمام واقعیت خود را به دور از انکار ببینم و این نکته را در نظر داشته باشم همان طور که من اشتباه می‌کنم دیگران هم می‌توانند مرتکب اشتباه شوند. به همین دلیل هیچ کس را نه از خود کمتر نه بیشتر می‌بینم و در مورد خود غلوّ نمی‌کنم. مسوولیت رفتارم را می‌پذیرم و نقاب نمی‌زنم. با کنار گذاشتن غرور ، حس مسوولیت‌پذیری در من زیاد خواهد شد. با فروتنی حضور خداوند را درک می‌کنم و از اتصال به منبع فیض او از دردها رهایی می‌یابم می‌پذیرم که من معتادم و از یک سلسله افکار معتادوار تبعیت می‌کردم. راه اشتباهی را که تا به امروز طی کرده‌ام را رها نموده و راه‌های دیگری انتخاب و امتحان می‌کنم در واقع با نگاه واقع‌بینانه به خود و بالا بردن سطح آگاهی راه جدیدی پیدا خواهم کرد.

 

/ 0 نظر / 74 بازدید